فناوری

تصرف نیمی از بازار گوشی‌‌های هوشمند چین توسط هواوی

سال پیش برای کسب‌وکار گوشی‌های هوشمند هواوی بسیار چالش‌برانگیز بود؛ چراکه در جدیدترین گوشی‌های هوشمندی که این شرکت، خارج از کشور خود یعنی چین عرضه می‌کند، امکان استفاده از خدمات موبایل گوگل (GMS) وجود ندارد. درحالی‌که عرضه‌ی جهانی گوشی‌های هواوی کاهش یافته، عملکرد درخشان این شرکت در بازار داخلی چین به‌وضوح مخالف با فروش این محصولات در کشورهای دیگر می‌باشد.

هواوی در سه‌ماهه‌ی دوم سال 2020 میلادی، 46 درصد از فروش گوشی‌های هوشمند در بازار داخلی چین را دراختیار داشته و بیشترین سهم در تاریخ این شرکت را کسب کرده. با افزایش 14 درصدی فروش محصولات این شرکت در چین نسبت‌ به بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته، هواوی توانسته رقبایی چون شیائومی، اوپو و ویوو را از سر راه خود کنار بزند.

فلورا تانگ، تحلیلگر مؤسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint در این موضوع گفته است، بر اساس اینکه به‌دلیل کاهش علاقه‌ی کاربران به گوشی‌های هواوی، عملکرد این شرکت در کشورهای دیگر تضعیف شده، چین تبدیل‌ به مهم‌ترین بازار برای هواوی شده است. او دلیل کاهش استقبال عمومی در سطح جهان نسبت‌ به این برند گوشی را نبود اپلیکیشن‌های GMS می‌داند.

همچنین وی افزود، دلیل رشد هواوی در نمودار‌ها، سرمایه‌گذاری عظیم این شرکت روی شبکه‌های توزیع آنلاین و آفلاین است. عامل دیگر افزایش فروش محصولات این غول صنعت گوشی‌های هوشمند، گسترش سبد محصولات 5G هواوی، با رونمایی مدل‌هایی نظیر سری میت 30 و پی 40 و سری نووا 7 می‌باشد.

با تمام موارد ذکر شده، عملکرد خوب هواوی برای شرکت‌هایی همچون ویوو، اوپو و شیائومی که در میزان فروش محصولاتشان کاهش شدیدی را تجربه کرده‌اند دردسرساز گشته است. بازار گوشی‌های هوشمند چین، روند نزولی در پیش گرفته و نسبت ‌به سال قبل ۱۷ درصد ضعیفتر شده است. درواقع، جهت بازگشت وضعیت تقاضا برای گوشی‌های هوشمند به پیش از گسترش ویروس کرونا، هنوز راهی طولانی در پیش است. با این وجود، میزان فروش محصولات ذکر شده در کشور چین نسبت ‌به سه‌ ماهه‌ی اول سال 2020 با 9 درصد افزایش روبه‌رو بوده که حاکی از بهبود وضعیت است.

علاوه بر آن در سه‌ ماهه‌ی دوم سال 2020 میلادی، شرکت اپل سریع‌ترین رشد را درمیان تولیدکنندگان کلیدی داشته است. با وجود کاهش حجم بازار، کوپرتینونشین‌ها توانسته‌اند میزان فروش محصولاتشان را در قیاس‌ با سال گذشته 32 درصد افزایش دهند. دلیل موضوع، محبوبیت آیفون 11، معرفی گوشی اقتصادی آیفون SE 2020 و کاهش قیمت محصولات این شرکت می‌باشد.

چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا